Přehled certifikací v oblasti business analýzy

Cesta každého business analytika je dlouhá a klikatá.. a jak jsme psali nedávno v článku „Pět tipů pro rozvoj business analytiků“, tak je během této cesty dobré pracovat aktivně na svých dovednostech a zkušenostech, které je ideální potvrdit certifikační zkouškou. Proto jsme pro vás sepsali přehled všech certifikačních zkoušek, které máte v rámci tří rámců business analýzy (IIBA BABOK, Procesní model BCS, Standard PMI pro business analýzu) k dispozici. Doufáme, že Vám článek poslouží jako pomůcka pro váš profesní rozvoj, nebo jako pomůcka při rozhodování, jakou certifikaci si zvolit.

1.   BCS, The Chartered Institute for IT

Foundation Level

Jedná se o základní úroveň certifikace v business analýze dle metodiky BCS. Pokud s BA začínáte a  chcete si osvojit nejnovější přístupy a principy. Vybrat si můžete mezi těmito tématy/certifikáty:

business analytik pozice

Practitioner Level

Jedná se již o odbornější úroveň BA. Pokud jste již absolvovali foundation certifikaci či chcete jen zlepšit své odborné praktické dovednosti, pak máte na výběr z těchto témat:

International Diploma in Business Analysis – Ověřte své znalosti, dovednosti a schopnosti, které jste doposud získali v BA. Tento mezinárodní diplom je určen pro business a IT profesionály, kteří chtějí prokázat, že mají podrobné znalosti o osvědčených postupech business analýzy. Pro jeho získání je potřeba absolvovat 4 různé moduly/certifikace. Samotná zkouška je ústní a trvá 50 minut. Můžete ji objednat přímo u BCS potom, co u nás absolvujete povinné 4 moduly/certifikace.

Professional Level

Toto je ještě více odborná úroveň znalostí a zkušeností v BA. Díky těmto certifikacím můžete rozvinout své analytické, business a osobní dovednosti. Vybírat můžete z těchto certifikací:

 • Advanced Requirements Engineering – profesionální certifikát pro ty, kdo chtějí ještě více rozšířit své znalosti o technickém rámci požadavků. Doporučeno absolvovat až po Requirements Engineering.
 • Agile Business Analysis – profesionální certifikát pro ty, kdo chtějí pochopit agilní způsoby práce, a jak podporují roli BA.
 • Benefits Planning and Realisation – profesionální certifikát pro ty, kdo chtějí porozumět, aplikovat a realizovat business benefit procesy v projektech změn (change projects). Potvrzení znalostí a dovedností na podporu úspěšných business change programů.
 • Business Architecture – profesionální certifikát pro ty, kdo chtějí porozumět principům, zdůvodnění a technikám business architektury.
 • Business Finance – profesionální certifikát pro ty, kdo nejsou finanční odborníci, ale potřebují analyzovat a interpretovat finance a účetnictví. V rámci této certifikace porozumíte lépe technikám a reportingu finančního managementu.
 • Data Analysis – tento profesionální certifikát je pro ty, kdo chtějí porozumět a aplikovat analýzu dat v rámci business změny.
 • Stakeholder Engagement – tento profesionální certifikát je pro každého, kdo zodpovědný za zapojení a správu vztahy zainteresovaných stran v rámci business změny.
 • Team Leadership – profesionální certifikát pro ty, kdo ještě více porozumět rámcům a technikám leadershipu.

Consultant

Určeno pro seniorní pozice business analytiků s rozsáhlou škálou dovedností a zkušeností. Získáním tohoto diplomu potvrdíte své profesionální schopnosti.

Expert

Pro profesionální business analytiky, kteří chtějí potvrdit své mnohaleté, expertní schopnosti a zkušenosti té nejvyšší úrovně. Zároveň vykonávají komplexní a složité BA úkony.

Jak můžete dosáhnout Expert Award?

 • Nezbytné certifikace a zkušenosti
 • Písemné předložení zkušeností, dovedností a také přispění oblasti BA
 • Potvrzení podporovatele/vedení
 • Zadání projektu
 • Rozhovor se zkoušejícími

„Expert BA Award“ hodnotí a uděluje BA Manager Forum (BAMF). Více informací naleznete na jejich webu BAMF website

2.   BABOK ® – IIBa

Samotné certifikační zkoušky i částečnou přípravu poskytuje přímo IIBA.

Základní (Core BA certifications)

Předpoklad pro složení zkoušky a získání certifikátu je absolvování minimálně 21 hodin v Professional Development.

Jistou teoretickou přípravou pro tuto certifikaci je náš kurz Business analýza dle BABOK ®. Jde o obecný základ, který Vám dá představu o šíři disciplíny BA a znalost mezinárodně uznávaného standardu BABOK®. Neslouží ale jako oficiální příprava k certifikaci.

Předpoklady pro složení zkoušky a získání certifikátu jsou: 3 750 hodin praxe v business analýze během posledních 7 let, 21 hodin v Professional Development + poskytnutí jedné reference.

Předpoklady pro složení zkoušky a získání certifikátu jsou: 7 500 hodin praxe v business analýze během posledních 10 let, 35 hodin v Professional Development, poskytnutí dvou referencí.

babok business analýza kurz

Specializované (Specialized BA certifications)

3.   PMI ®

Získáním tohoto certifikátu se vaše kariéra může dát novým směrem, jelikož možnosti v business analýze stoupají neskutečnou rychlostí.

Požadavky ke zkoušce: vysokoškolský diplom, 60 měsíců zkušeností v business analýze a 35 hodin vzdělávání se v business analýze.

kurz business analýzy dle PMI, projektová manažer versus business analytik

Doporučení

Nabídka certifikací je poměrně široká, ale cesta k jejich získání nemusí být úplně jednoduchá. Zvláště u nás na českém trhu zatím nenajdete všechny kurzy pro přípravu na jednotlivé zkoušky. Proto Vám nabízíme krátký přehled naší nabídky kurzů business analýzy s certifikací, která zahrnuje certifikace BCS úrovně Foundation a Practitioner.

Klíčové výhody

Foundation certifikace: počítačový test jako součást přípravného kurzu

Practitioner certifikací: počítačový test jako součást přípravného kurzu, nevyžadují absolvování Foundation úrovně, přináší mezinárodně uznávaný certifikát s doživotní platností (tedy bez nutnosti obnovování)

Zpět na přehled novinek