Přehled certifikací v oblasti business analýzy

Cesta každého business analytika je dlouhá a klikatá.. a jak jsme psali nedávno v článku „Pět tipů pro rozvoj business analytiků“, tak je během této cesty dobré pracovat aktivně na svých dovednostech a zkušenostech, které je ideální potvrdit certifikační zkouškou. Proto jsme pro vás sepsali přehled všech certifikačních zkoušek, které máte v rámci tří rámců business analýzy (IIBA BABOK, Procesní model BCS, Standard PMI pro business analýzu) k dispozici. Doufáme, že Vám článek poslouží jako pomůcka pro váš profesní rozvoj, nebo jako pomůcka při rozhodování, jakou certifikaci si zvolit.

1.   BCS, The Chartered Institute for IT

Foundation Level

Jedná se o základní úroveň certifikace v business analýze dle metodiky BCS. Pokud s BA začínáte a  chcete si osvojit nejnovější přístupy a principy. Vybrat si můžete mezi těmito tématy/certifikáty:

business analytik pozice

Practitioner Level

Jedná se již o odbornější úroveň BA. Pokud jste již absolvovali foundation certifikaci či chcete jen zlepšit své odborné praktické dovednosti, pak máte na výběr z těchto témat:

International Diploma in Business Analysis – Ověřte své znalosti, dovednosti a schopnosti, které jste doposud získali v BA. Tento mezinárodní diplom je určen pro business a IT profesionály, kteří chtějí prokázat, že mají podrobné znalosti o osvědčených postupech business analýzy. Pro jeho získání je potřeba absolvovat 4 různé moduly/certifikace. Samotná zkouška je ústní a trvá 50 minut. Můžete ji objednat přímo u BCS potom, co u nás absolvujete povinné 4 moduly/certifikace.

Professional Level

Toto je ještě více odborná úroveň znalostí a zkušeností v BA. Díky těmto certifikacím můžete rozvinout své analytické, business a osobní dovednosti. Vybírat můžete z těchto certifikací:

 • Advanced Requirements Engineering – profesionální certifikát pro ty, kdo chtějí ještě více rozšířit své znalosti o technickém rámci požadavků. Doporučeno absolvovat až po Requirements Engineering.
 • Agile Business Analysis – profesionální certifikát pro ty, kdo chtějí pochopit agilní způsoby práce, a jak podporují roli BA.
 • Benefits Planning and Realisation – profesionální certifikát pro ty, kdo chtějí porozumět, aplikovat a realizovat business benefit procesy v projektech změn (change projects). Potvrzení znalostí a dovedností na podporu úspěšných business change programů.
 • Business Architecture – profesionální certifikát pro ty, kdo chtějí porozumět principům, zdůvodnění a technikám business architektury.
 • Business Finance – profesionální certifikát pro ty, kdo nejsou finanční odborníci, ale potřebují analyzovat a interpretovat finance a účetnictví. V rámci této certifikace porozumíte lépe technikám a reportingu finančního managementu.
 • Data Analysis – tento profesionální certifikát je pro ty, kdo chtějí porozumět a aplikovat analýzu dat v rámci business změny.
 • Stakeholder Engagement – tento profesionální certifikát je pro každého, kdo zodpovědný za zapojení a správu vztahy zainteresovaných stran v rámci business změny.
 • Team Leadership – profesionální certifikát pro ty, kdo ještě více porozumět rámcům a technikám leadershipu.

Consultant

Určeno pro seniorní pozice business analytiků s rozsáhlou škálou dovedností a zkušeností. Získáním tohoto diplomu potvrdíte své profesionální schopnosti.

Expert

Pro profesionální business analytiky, kteří chtějí potvrdit své mnohaleté, expertní schopnosti a zkušenosti té nejvyšší úrovně. Zároveň vykonávají komplexní a složité BA úkony.

Jak můžete dosáhnout Expert Award?

 • Nezbytné certifikace a zkušenosti
 • Písemné předložení zkušeností, dovedností a také přispění oblasti BA
 • Potvrzení podporovatele/vedení
 • Zadání projektu
 • Rozhovor se zkoušejícími

„Expert BA Award“ hodnotí a uděluje BA Manager Forum (BAMF). Více informací naleznete na jejich webu BAMF website

2.   BABOK ® – IIBa

Samotné certifikační zkoušky i částečnou přípravu poskytuje přímo IIBA.

Základní (Core BA certifications)

Předpoklad pro složení zkoušky a získání certifikátu je absolvování minimálně 21 hodin v Professional Development.

Jistou teoretickou přípravou pro tuto certifikaci je náš kurz Business analýza dle BABOK ®. Jde o obecný základ, který Vám dá představu o šíři disciplíny BA a znalost mezinárodně uznávaného standardu BABOK®. Neslouží ale jako oficiální příprava k certifikaci.

Předpoklady pro složení zkoušky a získání certifikátu jsou: 3 750 hodin praxe v business analýze během posledních 7 let, 21 hodin v Professional Development + poskytnutí jedné reference.

Předpoklady pro složení zkoušky a získání certifikátu jsou: 7 500 hodin praxe v business analýze během posledních 10 let, 35 hodin v Professional Development, poskytnutí dvou referencí.

babok business analýza kurz

Specializované (Specialized BA certifications)

3.   PMI ®

Získáním tohoto certifikátu se vaše kariéra může dát novým směrem, jelikož možnosti v business analýze stoupají neskutečnou rychlostí.

Požadavky ke zkoušce: vysokoškolský diplom, 60 měsíců zkušeností v business analýze a 35 hodin vzdělávání se v business analýze.

kurz business analýzy dle PMI, projektová manažer versus business analytik

Doporučení

Nabídka certifikací je poměrně široká, ale cesta k jejich získání nemusí být úplně jednoduchá. Zvláště u nás na českém trhu zatím nenajdete všechny kurzy pro přípravu na jednotlivé zkoušky. Proto Vám nabízíme krátký přehled naší nabídky kurzů business analýzy s certifikací, která zahrnuje certifikace BCS úrovně Foundation a Practitioner.

Klíčové výhody

Foundation certifikace: počítačový test jako součást přípravného kurzu

Practitioner certifikací: počítačový test jako součást přípravného kurzu, nevyžadují absolvování Foundation úrovně, přináší mezinárodně uznávaný certifikát s doživotní platností (tedy bez nutnosti obnovování)

Zpět na přehled novinek

ZAJÍMÁ VÁS TÉMA BUSINESS ANALÝZY?

VYZKOUŠEJTE NÁŠ E-LEARNING!

1 den přístupu zdarma

Úvod do business analýzy

Váš požadavek byl úspěšně odeslán. Brzy se ozveme.

Došlo bohužel k nějaké chybě při odesílání formuláře. Prosím zkuste to ještě jednou.

LBMS will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.